Radio Station Of Programi i koncertit te Iso

 • desc

  Programi i koncertit te Iso-Polifonise © Besian Kozma

  Programi i koncertit te Iso-Polifonise © Besian Kozma

 • desc

  BURON KENGA LABE / Ne ditelindje te Flamurit

 • desc

  Albania Chant Music

  Traditional Music Channel

 • desc

  Kur merzen cjapi me zile mpeg2video

 • desc

  Gr BURONJA LABE - DIL ALI PASHA

 • desc

  Tomorr Lelo - Le ta di evropa plake -koncert ne tr

  ansambli folklorik cipini Konferencat qe jane mbledhur, ne Londer e ne Paris, asnjehere dote skane vendosur, per fatet e Shqiperise. Le ta di Evropa plake, nga Janina ne Sanxhake ne cdo vater ne cdo prage jane derdhur lumenj me gjake. E kerkon sot historia, te vej ne vend drejtesia, Kosova dhe cameria dy ise sa Shqiperia. Mendiet qe kullojne are te mblidhen koha ka ardhe e kerkon gjith kombi mbare pajtim e bashkim kombetare.

 • desc

  Skena e betejës

  Në nder të 100-vjetorit të krijimit të Forcave të Armatosura, në Pallatin e Kongreseve Tiranë, Ministria e Mbrojtjes, nën kujdesin e drejtpërdrejtë të ministrit të Mbrojtjes, z. Arben Imami, organizoi një koncert artistik me titull "Një shekull këngë dhe marshe patriotike".Të pranishëm në këtë veprimtari të bukur artistike ishin ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, ministri i Kulturës, z. Aldo Bumçi, deputetë, gjeneralë, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në vendin tonë, ushtarakë dhe punonjës të FA, përfaqësues të komuniteteve fetare, si dhe qytetarë të kryeqytetit.

 • desc

  Veli Sahiti TRIX - Bjondina ime

  Facebook:

 • desc

  Dilni se erdhi Enveri - Grupi i të rinjve Gjirokastër

  Grupi i të rinjve Gjirokastër Tiranë 1988. marës - Arjan Shehu kthyes - Mehmet Vishe hedhës - Roland dhe Kastriot Çenko. I ngriti supet kalaja ulet mali se vjen maja, përsëri çu hap haberi dilni se erdhi Enveri.. Gjirokastër merja këngës erdhi djali te shtëpia, mbështetur në gji të nënës si ky popull te Partia. o Enver ta zgjodha vëndë pranë zëmrës pranë gjirit, të të shoh si mal më këmbë të të kem në drit të syrit. Gjirokastër merja këngës erdhi djali te shtëpia, mbështetur në gji të nënës si ky popull te Partia. Mirse erdhe biri ynë o sa afër do të kemi, çdo dit sa të hapim synë mirmëngjes Enver do themi. Gjirokastër merja këngës erdhi djali te shtëpia, mbështetur në gji të nënës si ky popull te Partia. Për amanetet e tua s'bie për gjumë Partia, flamuri më lartë u çua prin me shok Ramiz Alia. Gjirokastër merja këngës erdhi djali te shtëpia, mbështetur në gji të nënës si ky popull te Partia...

 • desc

  OFFA dhe Truproja e Nderit © Besian Kozma

  Orkestra Frymore e Forcave te Armatosura dhe Truproja e Nderit

 • desc

  Klajdi Musabelliu - Kur kendoj per Ty Moj Nen

  Kenga origjinale me kualitetin maksimal.

 • desc

  Patriotike Labe

  Festivali i Gjirokastres Kenge patriotike tradicionale Korcare me iso - Devollice Korca Kolonja Prespa Manastir Pogradec Permet Devoll Albanian Folklore Traditional

 • desc

  Hysni Zela & Pirro Duka - Do te vdes nga dashuria

  Zerat: Fioralba Kafazi dhe Gentiana Xhaferri

 • desc

  Hysni Niko Zela & the Albanian Iso-Polyphonic Choir live

  Hysni Niko Zela & the Albanian Iso-Polyphonic Choir at Ethnoport 2013, Poznań, Poland

 • desc

  Molle e kuqe

  Molle e kuqe Tosc Polyphonic Group Albanian Iso Polyphony / Southern - Albania (Toskëria) Buylinks Tracklist 1. C'mu Zemerua Vjehra - Berat 2. Delvina Me Cameri - Fier 3. Te Guri i Bermenit - Permet 4. Molle e Kuqe 5. Do Marr Qete - Skrapar 6. Janine e Zeza Janine - Fier 7. O Tomor O Mal i Larte - Skrapar 8. Ku Verove Veren O - Gramsh 9. Rra Nje Molle Ne Avlli - Fier 10. Lule e Bukur Menekshe- Gramsh 11. Tiki Tak - Skrapar 12. Trendeline - Fier 13. Nen Gardh Me Shkoje - Permet 14. Ne Ulliri - Fier 15. U Shtrua Trapeza - Permet 16. Eshte Nje Syzeze - Struge 17. Rrugen Kishte Marre - Gramsh 18. Sa Vjet Shkuan e Vanev - Gramsh 19. Trak e Truk Keto Kepuce - Berat

 • desc

  Jews saved by Albanians

  Rescue Jews in Albania

 • desc

  Philip Koutev National Folk Ensemble - Bulgarian Polyphony, Vol.1

  Track Listing: 1. Jsnale E Diber Jana 2. Prituri Se Planinata 3. Pilentze Pee 4. Stoyan Ide Ot Grad Zarigrad 5. Shopsko Horo 6. Dilmano, Dilbero 7. Lachko Stapjai 8. Malka Moma Dvori Mete 9. Kaji, Kaji, Angjo 10. Dumai, Zlato 11. Pesni Ot Pazardhishko 12. Dimjaninka 13. Dve Shopski Pesni 14. Grozdanka 15. Pirinski Pesni

 • desc

  Jehona Labe - Pellumbi me Pende

 • desc

  DVD Memorial Slideshows - Bradley Tyler Arsenault - Forever Young

  A DVD Memorial Slideshow for the family and loved ones of Brad Arsenault. Feb. 15, 1993 - Nov. 26, 2011 This is the story of Brad, one of the three young boys that were killed by an alleged drunk driver on November 26, 2011. It is Brad's spirit that is missed most by those who knew and loved him; by his family and the grieving community. We believe that his spirit shines through in this video, and it gives a glimpse into the life that was tragically taken away. The quotation at the end of the video are the lyrics from the song "Rite of Spring" performed by the group Angels and Airwaves. This is the passage that Bradley wanted to have tattooed on his chest. When we read these words now, we see the beauty in them, just like Bradley did when he shared it with us. Impaired driving is a deadly and persistent problem. Join our fight to stop this 100% preventable crime so that lives will be saved. Please visit the Memorial website of Brad, Kole and Thad to find out what you can do to help. Please visit Brad's page on facebook: In Loving Memory of Bradley Tyler Arsenault Memory Magic: - Working Magic with your Memories Music: Love in the Park - Blue Shades Fireflies - Marie Hines Feeling Proud - ExElvele Life is a Journey - Okanakdeniz Beautiful - videoblocks Close to the End - blindholm Worth the Fight - Marie Hines Dark Days Alternative Mix 1 - videoblocks For more information contact info@memorymagic.ca

 • desc

  Dallget deti-Grupi i Lapardhase

 • desc

  Just For Laughs 2015 in Japan

  Just For Laughs 2015 in Japan

 • desc

  SKIFTER ETEMI LIVE nga SHKELZEN DELIJA & NIKOLLA MALAJ

  VIDEO:STUDIO MULLA KLARINET:PIRO DINE ORGANO:ARMANDO DHIMITRI

 • desc

  Romanian traditional music

  Romanian traditional music from the region of Transylvania (Ardeal) Muzica traditionala romaneasca din Ardeal.

 • desc

  KENGE PER BILAL HASIMIN

  Eshte kenga qe ve ne pa aftesite e PATRIOTIT BILAL HASIMI ne lufte me andaret grek ne 1914.

 • desc

  Grupi 3 Folk i Gramshit Kur me zbret nga mali

 • desc

  Kenga Skraparase - Isopolifonia - O Skrapar Mali me Lule

  Corovoda On Line Sjell ne videon ne Bashkengjitje Kengen Popullore Skraparase pjese e Isopolifonise Shqipetare te vleresuar ne mbare boten. Ne Vijim me kengen O Skrapar Mali me Lule te kenduar nga Grupi "Riza Cerova" +corovodaonline

 • desc

  Pipiruku pret dy miq - Film vizatimor/animuar shqiptar

  Filma te animuar shqiptar, prodhime te Kinostudjos "Shqiperia e Re" dhe Televizionit Shqiptar.

 • desc

  Fusha e korabit me fyell

  Rasim Peposhi

 • desc

  Aurela Gace - Iso-Polyphonic Song

  January 2002. 10 years since the founding of Laberia polyphonic group.

 • desc

  Nen gardh me shkoje - Permet

  Nen gardh me shkoje - Permet Tosc Polyphonic Group Albanian Iso Polyphony / Southern - Albania (Toskëria) Buylinks Tracklist 1. C'mu Zemerua Vjehra - Berat 2. Delvina Me Cameri - Fier 3. Te Guri i Bermenit - Permet 4. Molle e Kuqe 5. Do Marr Qete - Skrapar 6. Janine e Zeza Janine - Fier 7. O Tomor O Mal i Larte - Skrapar 8. Ku Verove Veren O - Gramsh 9. Rra Nje Molle Ne Avlli - Fier 10. Lule e Bukur Menekshe- Gramsh 11. Tiki Tak - Skrapar 12. Trendeline - Fier 13. Nen Gardh Me Shkoje - Permet 14. Ne Ulliri - Fier 15. U Shtrua Trapeza - Permet 16. Eshte Nje Syzeze - Struge 17. Rrugen Kishte Marre - Gramsh 18. Sa Vjet Shkuan e Vanev - Gramsh 19. Trak e Truk Keto Kepuce - Berat

 • desc

  Corfu Spiros Taverna

  People making beautiful music in Spiros Taverna in Vatos

 • desc

  Pipiruku ne hambar - Film vizatimor/animuar shqiptar

  Filma te animuar shqiptar, prodhime te Kinostudjos "Shqiperia e Re" dhe Televizionit Shqiptar.

 • desc

  nakolec

  nakoleci si paris

 • desc

  Këngë polifonike përmetare 2

  Një përmbledhje këngësh përmetare të tipit polifoni toske. 1.Valle dyshe toske e fëmijëve nga Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës 1978. (segment i shkurtër) 2.Ballet me sedefe - këngë e përhapur gjerësisht në repertorin tosk. Rrëfen historinë e një vajze të cilës kurbeti i ka marrë të dashurin (bandilin). *nuk jam i sigurt a është grup përmetar por kënga këndohet njëlloj në këtë zonë.( duken nga zona Myzeqe-Berat-Gramsh ) 3.O kjo anë e lumit - këngë lirike e dashurisë. Ka paralelizëm me natyrën. 4.Kënga e Odriçanit - këngë patriotike që shpalos vlerat e fshatit Odriçan ; flet për periudhën e Luftes së II Botërore dhe strehimin e Partisë Komuniste. 5.Për liri e për flamurë - Këngë patriotike që shpreh gatishmërinë për mbrotjen e Atdheut tonë të dashur. 6.Nën gardh më shkon - këngë lirike e dashurisë nga Riza Isufi e Sofokli Zhaka të fshatit Kosinë* Kënga nuk është e plotë. [ *fshati i gjyshes nga mami ]

 • desc

  Qershiza mendjelehte - Film vizatimor/animuar shqiptar

  Filma te animuar shqiptar, prodhime te Kinostudjos "Shqiperia e Re" dhe Televizionit Shqiptar.

 • desc

  Katte - Skrapan kampen 4 juni 2009

  Efter 11 långa år vann Katedralskolan i Uppsala över sina motståndare Skrapan!!!!!

 • desc

  SAM 0524

 • desc

  Zadeja Group Iso-polyphony music video 02.

  The polyphonic group "Zadeja" was created in 1990.The main goal of this ensemble is to protect the cultural heritage of the albanian music and particularly the "Labe" polyphony. The group is composed by seven members coming from different regions of the South, which contain similar but also distinctive consuetudes . The group distinguishes for its remarkable repertoire of "Labe" music and for the execution of polyphonic-ethnic Albanian music. Leader of the group GRAMOZ BURBA. The group Gramoz Burba, Bardhyl Xhafka, Aleksander Rrapi, Andrea Doci, Hyso Xhaferraj, Zaho Selmanaj. more....on www.zadejagroup.com

 • desc

  Nam Myoho Renge Kyo - 24 Minute Chant.

  Nam Myoho Renge Kyo - 24 Minute Chant video, for those people looking to chant for slightly longer periods.

 • desc

  La isopolifonía popular albanesa

  UNESCO: Lista representativa del Patrimonio Cultural Inmaterial de la Humanidad -- 2008 URL: Descripción: La música polifónica tradicional de Albania puede dividirse en dos grandes grupos estilísticos: el de los Ghegs, al norte de Albania, y el de los Tosks y los Labs, que viven en el sur del país. La palabra iso está relacionada con el ison de la música litúrgica bizantina y tiene que ver con el bordón que acompaña el canto polifónico. El bordón se ejecuta de dos maneras: ente los Tosks es siempre un zumbido continuo correspondiente a la vocal e, por lo que los cantantes van respirando alternativamente, mientras que entre los Labs a veces es rítmico y acompaña el texto del canto. Interpretada principalmente por cantantes masculinos, esta música acompaña tradicionalmente una amplia variedad de acontecimientos sociales: bodas, funerales, fiestas de la cosecha, celebraciones religiosas y festivales como el de Gjirokastra, muy famoso en Albania. La isopolifonía de Albania se caracteriza por cantos que constan de dos partes interpretadas en solo, (canto y contracanto), con un bordón coral. La estructura de las partes cantadas en solo varía según las diferentes maneras de cantar el bordón, que tiene una gran variedad de estructuras, especialmente en el estilo popular adoptado por todos los grupos que interpretan esta música. A lo largo de las últimas décadas, el modesto incremento del turismo cultural y el creciente interés de la comunidad de investigadores por esta tradición popular única han contribuido al renacimiento de la isopolifonía albanesa. Sin embargo, la pobreza, la ausencia de protección legal y la falta de apoyo financiero afectan negativamente a esta tradición, amenazando la transmisión de un vasto repertorio de cantos y técnicas. El éxodo rural de los jóvenes hacia las grandes ciudades y hacia el extranjero en busca de trabajo intensifica aún más este peligro. En tales condiciones, en la actualidad la transmisión de esta tradición se mantiene más gracias a los artistas populares profesionales que a la estructura familiar. Paises: Albania

 • desc

  ilir Meta inaguron Uren qe lidh Corovoden me Fshatrat me tej DT 20 03 2013

 • desc

  Piano Music - Last Memories of a Hero

  Ma nouvelle composition personnelle, toujours dans le même style. Comme d'habitude faite à partir de mon piano numérique, j'espère que vous l'apprécierez. :)

 • desc

  The Little Mermaid kiss the girl HD.wmv

  There you see her Sitting there across the way She don't got a lot to say But there's something about her And you don't know why But you're dying to try You wanna kiss the girl Yes, you want her Look at her, you know you do Possible she wants you too There is one way to ask her It don't take a word Not a single word Go on and kiss the girl Sha la la la la la My oh my Look like the boy too shy Ain't gonna kiss the girl Sha la la la la la Ain't that sad? Ain't it a shame? Too bad, he gonna miss the girl Now's your moment Floating in a blue lagoon Boy you better do it soon No time will be better She don't say a word And she won't say a word Until you kiss the girl Sha la la la la la My oh my Look like the boy too shy Ain't gonna kiss the girl Sha la la la la la Ain't that sad? Ain't it a shame? Too bad, he gonna miss the girl Sha la la la la la Don't be scared You got the mood prepared Go on and kiss the girl Sha la la la la la Don't stop now Don't try to hide it how You want to kiss the girl Sha la la la la la Float along And listen to the song The song say kiss the girl Sha la la la la The music play Do what the music say You got to kiss the girl You've got to kiss the girl You wanna kiss the girl You've gotta kiss the girl Go on and kiss the girl

 • desc

  Alma Bektashi dhe Aleksander Gjoka Ti nuk me tradheton

 • desc

  Nice Memories - Instrumental / Background Music

  Download "Nice Memories" here : You might also like : My Portfolio : Nice Memories Old fashion and retro in sixty style with acoustic (folk) guitar strumming and melody, chord and melody organ, bounce rhythm. It’s very funny, happy, joyful, bouncy, rock and roll. Suitable for advertising, commercials, any production projects, background music in old style video. The "Audiojungle" watermark is demo protection, it can clear (non-watermarked version) when a license is purchased (Master version). Thank You.

 • desc

  EUROVIZION - Nata Finale

  EUROVIZION 2015 - Nata Finale

 • desc

  GoPro Hero 3 Silver Edition - Unboxing © Besian Kozma

  GoPro Hero 3 Silver Edition - Unpacking

 • desc

  Time Lapse © Besian Kozma

  Time Lapse video usin Canon 550D/T2i with Magic Lantern. Shooting 2 fps.

 • desc

  Polifonie albanesi 02

  Fondazione Giorgio Cini, Venezia, 17 novembre 2010 www.cini.it Concerto del Gruppo polifonico di Fier e Rrogozhina (Albania Meridionale) nell'ambito della Rassegna Polifonie "in viva voce"14 a conclusione del Seminario Polifonie maschili albanesi di tradizione çam a cura di Maurizio Agamennone e Nicola Scaldaferri in collaborazione con il Dipartimento di Storia delle Arti e Conservazione dei Beni Artistici, Università Ca' Foscari, Venezia

 • desc

  7 muajsh © Besian Kozma

  Besian Kozma 7 muajsh.

 • desc

  CORCOVADO / QUIET NIGHTS OF QUIET STARS, BOSSA NOVA, RELAX, INSTRUMENTAL, HD

  COMPOSED BY ANTONIO CARLOS JOBIM, PERFORMED AND ARRANGED BY MAXIMO SPODEK